Dzień Patrona i Drzwi Otwarte Szkoły 2011

  

      W dniu 07.03.2011 roku w Zespole Szkół w Chodlu obchodzono uroczystość dnia Patrona szkoły, ks. Piotra Ściegiennego oraz Dzień Otwarty. Uroczystość ta jest największym wydarzeniem w kalendarzu szkolnym, a pamięć o patronie szkoły płynnie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tak było również w tym roku. W przygotowanie święta zaangażowały się nie tylko klasy starsze. Również przedstawiciele I LO i I TB godnie reprezentowali szkołę promując jej walory.

         Jak co roku uroczystość zgromadziła grono zacnych gości: przedstawicieli lokalnych władz, dyrektorów okolicznych gimnazjów, nauczycieli, przyjaciół szkoły, a przede wszystkim młodzież szkół gimnazjalnych, która w najbliższym czasie będzie dokonywać wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

         Uroczystość tradycyjnie rozpoczął dyrektor szkoły mgr Janusz Kobiałka, który w wygłoszonych przez siebie słowach zaakcentował, że kierowana przez niego placówka to szkoła niezwykle przyjazna uczniowi, w której panuje atmosfera wzajemnego zrozumienia, a każdy może młody człowiek może tu rozwijać swoje pasje, zainteresowania i talenty. Atrakcyjne dla młodych ludzi są też oferowane przez szkołę kierunki kształcenia: liceum ogólnokształcące o profilu uniwersyteckim, technikum o specjalnościach budowlanej i mechanicznej oraz zasadnicza szkoła wielozawodowa. Kierunki kształcenia, które są oferowane w szkole stanowią doskonałe przygotowanie do wyższych studiów bądź umożliwiają podjęcie pracy w zawodach, na które występuje popyt na lokalnym rynku pracy.

         Kolejnym elementem uroczystości była drama oparta na fragmentach biografii ks. Piotra Ściegiennego zaprezentowana przez młodzież ZS w Chodlu. Przeniesieni w czasy zaborów mogliśmy obejrzeć prześladowania Polaków, których dopuszczali się zaborcy, ale także poczuć klimat Warszawy, z czasów „Lalki”. Tłem wszystkich wydarzeń były poglądy i przemyślenia ks. Piotra Ściegiennego. Młodzież doskonale wczuła się w klimat czasów, które przecież zna jedynie z lekcji języka polskiego i historii, dostarczając nam tym samym wielu wzruszeń i przypominając jak ważne jest to, że żyjemy w wolnym kraju. Na szczególne podkreślenie zasługuje talent aktorski uczniów i doskonałe odtworzenie scen dramatycznych. Całości dopełniały stroje z epoki i piękna scenografia.

         Ostatnim elementem w części oficjalnej było spotkanie w ramach cyklu „Ciekawi ludzie – ludzie sukcesu”. Zaproszenie organizatorów przyjęła Magda Welc - zwyciężczyni programu „Mam talent”.  Nasz gość zaprezentował kilka piosenek oraz udzielił nam wywiadu. Magda ujęła nas wszystkich swoją skromnością i prostolinijnością a zaprezentowane piosenki zostały przez publiczność nagrodzone owacjami.

         Kolejną część programu uroczystości stanowiło zwiedzanie szkoły przez gimnazjalistów, których oprowadzali po nie ci, którzy zdecydowali się na naukę w Chodlu, czyli nasi uczniowie.

         Mamy nadzieję, że minione święto na długo pozostanie w pamięci wszystkich tych, którzy w nim uczestniczyli a gimnazjalistów zachęciło do wstępowania w mury naszej szkoły.

                                                         dr Urszula Furtak             

Galeria zdjęć