Wyjazd na premierę filmu o naszym Patronie

3 lutego 2010 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w przedpremierowym pokazie filmu o księdzu Piotrze Ściegiennego, który patronuje naszemu Liceum Ogólnokształcącemu.
„ Ewangelia i bunt” to inscenizowany dokument wyreżyserowany przez znanego dziennikarza programu TVP Historia Leszka Wiśniewskiego, który napisał również scenariusz do filmu. W postać księdza Piotra Ściegiennego wcielił się lubelski aktor Jacek Dragun. Pokaz odbył się w studiu S-1 TVP Lublin.
Film realizowany w miejscach związanych z księdzem na Lubelszczyźnie  (Opole Lubelskie, Chodel, Wilkołaz) i Kielecczyźnie, opowiada losy księdza w śledztwie, podczas katorgi i zesłania na Syberię, aż do czasu powrotu do Lublina po 25 latach.
Przed pokazem młodzież wraz z  nauczycielami złożyła kwiaty na grobie księdza Ściegiennego na cmentarzu przy ulicy Lipowej.
Na uwagę zasługuje fakt, że byliśmy jedyną reprezentacją młodego pokolenia któremu na co dzień już od 31 lat patronuje postać wspaniałego kapłana, księdza rewolucjonisty, należącego do najwybitniejszych działaczy politycznych i wolnościowych.
Pokaz filmu był wspaniałą lekcją historii, przybliżającą młodym ludziom wiedzę o życiu i dokonaniach księdza Piotra Ściegiennego.
Po pokazie wzięliśmy udział w krótkiej konferencji na której obecni byli wszyscy twórcy filmu, a także aktorzy grający główne role.
Kolejną częścią wycieczki było zwiedzanie telewizji. Mogliśmy obejrzeć wszystkie miejsca w których realizowany jest program, a także studia telewizyjne, które na co dzień widzimy na szklanym ekranie. Rozmawialiśmy z dziennikarzami i prezenterami Panoramy Lubelskiej oraz innych programów realizowanych przez ośrodek telewizyjny w Lublinie.

Zobacz galerię zdjęć.

Sprawdź na stronie Radia Lublin: http://radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=70868