Warsztaty dotyczące pierwszej pomocy

 27 lutego w Zespole Szkół w Chodlu odbyły się pokazy dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pracy ratownika medycznego. Naszymi gośćmi byli ratownicy medyczni – panowie Paweł Górka i Artur Wnuk, którzy na co dzień są również członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim.

Pracownicy pogotowia ratunkowego, którzy w swojej zawodowej pracy mają na co dzień do czynienia z ratowaniem życia opowiedzieli, jak ważna jest  pomoc poszkodowanym i szybka reakcja świadków wypadku. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaobserwować prawidłowo wykonywany zabieg  sztucznego oddychania, nauczyć się oceny stanu pacjenta, a także wykonać praktyczne ćwiczenia na fantomie.

Ratownicy opowiedzieli o swojej pracy, przypadkach, w których uratowanie życia poszkodowanego zależało od reakcji świadków, którzy często nie mając wiedzy, albo pod wpływem strachu nie udzielili pierwszej pomocy. Panowie podkreślili, jak ważna jest świadomość społeczna i odpowiedzialne zachowanie  w pierwszych chwilach po wypadku, jak często pierwsze minuty decydują o dalszym życiu.

Galeria zdjęć

Sprawdź swoje umiejętności - gra edukacyjna